AUDAustralský dolar €Euro PLNPolský złoty £Libra šterlinků R$Brazilský real CADKanadský dolar TRYNová turecká lira CZKČeská koruna BGNBulharský lev LTLLitevský litas US$Americký dolar
Čeština Deutsch English (UK) English (US) Polski Slovenčina
Book & Travel


  • Čeština
  • PLN Polský złoty
  • Praha ubytování
  • Praha hotely
  • Praha apartmany
  • Praha Penziony
  • Praha Hostely
hledej
Cena za osobu / noc
typ
Standard
Lokace
Služby / Vybavení
ukaž více
Městské části
ukaž více
Části města
ukaž více
Zajímavá místa
t:top-most-cities
  • Praha699
Městské části
  • Praha 1249
  • Praha 293
  • Praha 565
  • Praha 453
  • Praha 346
  • Praha 638
  • Praha 838
  • Praha 1023
  • Praha 919
  • Praha 717
  • Praha 148
  • Praha 175
  • Praha 114
  • Praha 154
  • Praha 133
  • Čakovice3
  • Březiněves2
  • Dolní Počernice2
  • Praha 202
  • Praha 222
Části města
  • Nové Město140
  • Staré Město98
  • Žižkov42
  • Malá Strana41
  • Smíchov38
  • Vinohrady38
  • Nusle24
  • Hradčany21
  • Karlín19
  • Holešovice15
  • Libeň11
  • Dejvice10
  • Jinonice10
  • Břevnov9
  • Strašnice9
  • Vysočany9
  • Krč8
  • Michle8
  • Braník7
  • Chodov7

Ubytování blízko Státní opera Praha Praha 1

  • Ubytování

  • Státní opera Praha

Seřazeno podle

  • Popularity
  • Ceny
  • Tabulka
  • Seznam
Hotel U Zeleného Raka Praha

Hotel U Zeleného Raka

Praha centrum → Hradčany, Praha 1 • 2,7 km od Státní opera Praha

Residence Green Lobster, čtyřhvězdičkový hotel v Praze 1 - Hradčany se nachází v historickém centru Prahy, v malebném a romantickém prostředí Nerudovy ulice. Jde o objekt z počátku 14. století, který byl mnohokrát přestavěn až do dnešní barokní podoby, má 20 pokojů – 9 Standardních, 5 DeLuxe a 6 Executive pokojů. Každý z nich je vybaven barokním stylovým nábytkem vyrobeným na míru a mnohé stropy mají ručně malované ornamenty. Pokoje typu Executive se nacházejí v samostatné budově na protější straně ulice zajišťující soukromí a pohodlí.

více info
Rezervovat Detail
Neruda Design Hotel Prague Praha

Neruda Design Hotel Prague

Praha centrum → Hradčany, Praha 1 • 2,7 km od Státní opera Praha

Praha Hotel Neruda, z kategorie čtyřhvězdičkové hotely v Praze, se nachází v Nerudově ulici na Malá Straně v Praze. Vede z horního rohu Malostranského náměstí do kopce k Pražskému hradu. Kdysi po ní vedla Královská cesta, hlavní cesta vedoucí od Karlova mostu k Pražského hradu. Hotel se nachází v pěší vzdálenosti od nejznámějších památek, jako jsou Karlův most, Staroměstské náměstí, Nové Město a Václavské náměstí.

více info
Rezervovat Detail
Hostel Sir Toby`s Praha - Pokoj pro 4 osoby s vlastním soc.zař.

Hostel Sir Toby`s

Praha blízko centra → Holešovice, Praha 7 • 2,7 km od Státní opera Praha

Hostel Sir Toby`s Praha, z kategorie levné ubytování v Praze, se nachází ve vilové části obchodní čtvrti Holešovic - cca 15 min chůze nebo 4 zastávky tramvají k severovýchodní části starého města. Hostel svým hostům nabízí pro ubytování v Praze jednolůžkové až pětilůžkové pokoje s vlastní koupelnou.

více info
Rezervovat Detail
Pension Easy Journey Praha

Pension Easy Journey

Praha blízko centra → Smíchov, Praha 5 • 2,7 km od Státní opera Praha

Penzion Easy Journey nabízí ubytování v Praze v těsné blízkosti historického centra , nedaleko největšího nákupního a zábavního centra „Nový Smíchov“ (Praha Anděl), kde je pohromadě více než 130 značkových obchodů, restaurace, velký supermarket, dvě multikina, bowling atd. Poblíž pensionu je také oblíbená historická památka Bertramka, kde pobýval W.A.Mozart při svých návštěvách Prahy.
 

více info
Rezervovat Detail
Hotel DAngelo Praha

Hotel DAngelo

Praha mimo centrum → Řepy, Praha 17 • 2,7 km od Státní opera Praha

Hotel se nachází v historické budově dobře známé časti města v blízkosti známé vily Bertramka, která slouží jako Mozartovo muzeum už od roku 1956.

více info
Rezervovat Detail
Hotel Zlatá Hvězda Praha

Hotel Zlatá Hvězda

Centrum Prahy → Hradčany, Praha 1 • 2,7 km od Státní opera Praha

Hotel Zlatá Hvězda (Golden Star), 4-hvězdičkový hotel v Praze, je umístěn přímo v historické části městské čtvrti Malá Strana v centru Prahy, na Královské cestě k hradu, v historické budově ze 14. století, v malebném prostředí okolních památkově chráněných objektů, jen pár kroků od hlavní vstupní brány do Pražského hradu.

více info
Rezervovat Detail
Hotel Vítkov Praha

Hotel Vítkov

Praha blízko centra → Žižkov, Praha 3 • 2,8 km od Státní opera Praha

Hotel Vítkov Praha se nachází v klidné historické části Prahy, v blízkosti Památníku Vítkov a největšího parku v Praze. Centrum je umístěno 15 minut od hotelu.

více info
Rezervovat Detail
Hotel U Krale Karla Praha - 2-lůžkový pokoj Superior, Apartmá Junior

Hotel U Krale Karla

Centrum Prahy → Hradčany, Praha 1 • 2,8 km od Státní opera Praha

Hotel U Krale Karla Praha, z kategorie čtyřhvězdičkové hotely v Praze, se nachází v těsném sousedství sídla českých králů - Pražského hradu, v romantické spleti křivolakých hradčanských uliček. Bude vám stačit jen pár minut chůze k tomu, abyste mohli obdivovat chrám svatého Víta anebo sestoupit dolů ke Karlovu mostu.

více info
Rezervovat Detail
Anděl Apartmány Praha

Anděl Apartmány

Praha blízko centra → Smíchov, Praha 5 • 2,8 km od Státní opera Praha

Anděl - apartmány v Praze se nacházejí v bezprostřední blízkosti nákupního centra Nový Smíchov. Velkou výhodou je výborná dopravní dostupnost - 150 m od stanice metra Anděl a 2 st. tram na vlakové nádraží Praha Smíchov.

více info
Rezervovat Detail
Hotel NH Praha

Hotel NH

Praha blízko centra → Smíchov, Praha 5 • 2,8 km od Státní opera Praha

Moevenpick Hotel Praha je 4-hvězdičkový hotel v Praze, skládající se ze dvou částí: Hotel Moevenpick na úpatí smíchovského kopce a Moevenpick Executive Wing na vršku kopce a obklopené parkem. Obě budovy jsou spojeny lanovkou s překrásným výhledem na Prahu. Moevenpick Hotel může nabídnout svým hostům ubytování v Praze v 435 pokojích: Hotel Moevenpick 299 pokojů a Moevenpick Executive Wing 136 pokojů. Hotel poskytuje nekuřácké pokoje, pokoje pro handicapované, luxusní podlaží. Hotelová restaurace Moevenpick nabízí mezinárodní a českou kuchyni formou bufetu či menu. Speciální menu pro děti, koutek pro děti.
 

více info
Rezervovat Detail
Hotel Praga 1885 Praha

Hotel Praga 1885

Praha blízko centra → Smíchov, Praha 5 • 2,8 km od Státní opera Praha

Hotel Praga 1885, z kategorie čtyřhvězdičkový hotel v Praze, je umístěn nedaleko centra Prahy, 5-10min do centra tramvají. Hotel Praga 1885 se nachází cca 300m od nákupního centra Nový Smíchov.

více info
Rezervovat Detail
Hotel Otar Praha

Hotel Otar

Praha mimo centrum → Nusle, Praha 4 • 2,8 km od Státní opera Praha

Hotel Otar Praha, z kategorie tříhvězdičkové hotely v Praze, se nachází v bezprostřední blízkosti nového nákupního centra Arkády, jen 5 minut chůze od historické památky Vyšehrad. V těsné blízkosti leží také například kongresové centrum Praha či obchodně-administrativní centrum Pankrác. Hosté mohou relaxovat i v místním rozlehlém parku Kavčí Hory, který skýtá nádherný pohled na Pražský hrad a panorama Prahy.

 

více info
Rezervovat Detail
Začátek 38 / 59 Konec

Státní opera Praha

Státní opera Praha, divadlo s operním a baletním souborem sídlící v Praze (Česká republika), patřící k nejvýznamnějším hudebním scénám v Evropě. Od roku 1888, kdy bylo otevřeno jako Nové německé divadlo, zde působila celá řada umělců světového významu (Gustav Mahler, Georg Széll, Alexander von Zemlinsky, Richard Strauss, Enrico Caruso, Beniamino Gigli, Lilli Lehmann, Gabriela Beňačková, Maria Jeritza, Leo Slezák, Jelena Obrazcovová, John Dew, Heikki Siukola, Vladimir Matorin, Jan Skalický, Ľubica Vargicová, Eva Urbanová, Anda-Louise Bogza ad.). Jméno Státní opera Praha nese od roku 1992, kdy se po téměř půl století trvajícím svazku s Národním divadlem opět stalo samostatnou divadelní scénou. Tato samostatnost však skončí rokem 2011, od 1. ledna 2012 byl zahájen proces opětovného sloučení s Národním divadlem.

Budova stojí v Městské památkové zóně Vinohrady, Žižkov, Vršovice.

Historie divadelní budovy

Nové německé divadlo

Historie divadelní budovy, která od 1. dubna 1992 nese jméno Státní opera Praha a jejíž minulost stála vždy – neprávem, i když v české metropoli celkem pochopitelně – ve stínu Národního divadla, se začala psát ve druhé polovině 19. století. Čechy tehdy náležely k mnohonárodnostní rakousko-uherské monarchii a v Praze žila poměrně početná německá menšina. Zrození velkolepého českého divadla – Národního divadla – v roce 1883 nepřímo způsobilo, že i pražská německá obec zatoužila po reprezentativnějším sídle divadelních múz. 4. února 1883 byl ustaven Německý divadelní spolek (Deutscher Theaterverein), jehož cílem bylo v prvé řadě nashromáždit finanční prostředky. Architektonické plány byly svěřeny zavedené vídeňské firmě Fellner und Helmer, která přizvala ke spolupráci architekta tamního Burgtheatru Karla Hasenauera. Vedením stavby byl pověřen pražský architekt Alfons Wertmüller, který se zhostil svého úkolu se ctí a za dvacet měsíců předal k užívání dokončenou a plně funkční divadelní budovu – Nové německé divadlo (Neues deutsches Theater), které může být z hlediska historické kontinuity považováno za jednoho z legitimních předchůdců dnešní Státní opery Praha. Svým prostorným hledištěm stejně jako svou neorokokovou výzdobou patří tato divadelní budova k nejkrásnějším v Evropě.

Vedením Nového německého divadla, jež zahájilo činnost 5. 1. 1888 Wagnerovou operou Mistři pěvci norimberští, pověřil spolek dosavadního ředitele Stavovského divadla Angelo Neumanna. Neumann získal významné umělce a brzy divadlo pozvedl na vysokou uměleckou úroveň. S větším či menším úspěchem pokračovali ve vedení Nového německého divadla i Neumannovi následovníci Heinrich Teweles, Leopold Kramer, Robert Volkner a Paul Eger. Za vedení Angela Neumanna a dirigentů Alexandra Zemlinského a Georga Szélla se Nové německé divadlo stalo operní scénou mezinárodního významu, jehož dramaturgie obsáhla nejvýznamnější díla soudobé opery (Ernst Křenek, Paul Hindemith, Erich Wolfgang Korngold, Franz Schreker) i opery pražských německých skladatelů (Fidelio Friedrich Finke, Theodor Veidl, Hans Krása).

Ve 30. letech v době sílícího nacistického nebezpečí patřilo Nové německé divadlo v Praze k demokratickým baštám, kam se uchylovali umělci, jejichž působení v sousedním Německu bylo pro jejich pokrokové postoje či rasový původ již nežádoucí. Vývoj politických událostí krátce před podepsáním Mnichovské dohody, klesající návštěvnost a s tím spojené finanční problémy vedly Německý divadelní spolek k rozhodnutí ukončit v září 1938 činnost divadla. Scéna, jíž v oblasti opery prošly takové osobnosti jako Gustav Mahler, Richard Strauss, Alexander von Zemlinsky, Georg Széll, Erich Kleiber, Otto Klemperer, Maria Müller, Rise Stevens, Hans Hotter, Kurt Baum, z hostů například Nellie Melba, Enrico Caruso, Emma Calvé, Lilli Lehmann, Selma Kurz, Maria Jeritza, Leo Slezak a mnozí další, uzavřela tak neslavně svou první významnou etapu. O budovu projevil zájem československý stát. Dříve než stačilo dojít k odkoupení nemovitosti, nacistická okupace Československa 15. 3. 1939 a vytvoření Protektorátu Čechy a Morava tomu zabránily. Divadlo pod novým názvem Německá opera (Deutsches Opernhaus) sloužilo pro politická shromáždění NSDAP a k příležitostným pohostinským představením souborů z Říše. Teprve v sezoně 1942/1943 byl ustaven nový operetní soubor, v následující sezoně zde hrála evakuovaná Duisburská opera. Od 1. 9. 1944 až do skončení války byla všechna divadla uzavřena.

Divadlo 5. května a Smetanovo divadlo

Radikální změnu nastala v květnu 1945, kdy zde skupina mladých divadelníků v čele s Aloisem Hábou, Václavem Kašlíkem a Antonínem Kuršem založila Divadlo 5. května. První operní premiérou se stali Smetanovi Braniboři v Čechách 4. 9. 1945. Po jedné sezoně si činohra našla jiné působiště a operní a baletní složka se osamostatnila pod názvem Velká opera 5. května. Její umělecký program usiloval o vytvoření avantgardní scény, která by představovala protipól ke konzervativněji zaměřenému Národnímu divadlu. Po premiéře Hoffmannových povídek 29. 8. 1946 následovala svérázná podoba do té doby nedotknutelné Prodané nevěsty, dále uvedení Hábovy čtvrttónové opery Matka, Prokofjevových Zásnub v klášteře pod názvem Maškaráda ad. Výsledky práce vzbuzovaly pozornost publika i médií včetně ohlasů ze zahraničí a Velká opera 5. května začala znamenat pro Národní divadlo nežádoucí konkurenci. Nakonec byla usnesením vlády od sezony 1948/49 začleněna do svazku Národního divadla jako jeho třetí scéna. Tak neslavně skončila druhá významná etapa v životě divadla.

Od listopadu 1949 byla budova přejmenována na Smetanovo divadlo. Jevištní dispozice nadále předurčovaly tuto scénu k provádění velkého světového operního repertoáru, významné místo zastával balet. Jistou výhodou sloučení obou pražských operních souborů bylo, že na přípravě operních inscenací se mohli podílet všichni sólisté, dirigenti a režiséři. Ti se však museli často potýkat se značnými organizačními problémy. Repertoár uváděný ve Smetanově divadle poskytl velký prostor české soudobé opeře, jeho páteří však byla významná i méně známá díla světové operní literatury. Značný počet inscenací dosáhl mezinárodního uznání. Kromě toho, pro své velké technické možnosti, bylo divadlo užíváno především pro hostování zahraničních operních, baletních a činoherních souborů a spatřilo také celou řadu světových operních hvězd, které do Prahy přijely. Vrcholné zážitky uchystalo návštěvníkům Velké divadlo z Moskvy (23.–28. 5. 1973) a Vídeňská státní opera se dvěma představeními Straussovy opery Ariadna na Naxu (25. a 27. 4. 1979) pod taktovkou Karla Böhma a s Editou Gruberovou v roli Zerbinetty.

Státní opera Praha

Po sametové revoluci v listopadu 1989 bylo úsilí o znovunabytí nezávislosti Smetanova divadla nakonec korunováno úspěchem a 1. 4. 1992 byla zřízena Státní opera Praha jakožto samostatný právní subjekt. Prvním ředitelem se stal Karel Drgáč. Repertoár rozšířil o další stěžejní díla světové operní literatury, jednoznačného uznání kritiky si však dobyl především soustavnou péčí o odkaz 20. století (Alexander Zemlinsky, Hans Krása, Gottfried von Einem). Nový styl práce a zdůrazňovaná orientace na tradice Nového německého divadla se nesetkávaly vždy s porozuměním. Karel Drgáč tak musel – obrazně řečeno – vybojovat řadu bitev, aby vyhrál válku o existenci Státní opery, a zároveň prohrál svou vlastní, když po uplynutí jeho tříletého funkčního období vyšla v roce 1995 z konkurzu na post ředitele vítězně mezzosopranistka Eva Randová. Ani tato pěvkyně se zkušenostmi z nejpřednějších světových scén se však posléze nevyhnula kritice svého způsobu vedení divadla. Její nástupce, akad. arch. Daniel Dvořák, v mnohém navázal na Karla Drgáče. Státní operu Praha chápal jako divadlo, které je třeba začlenit do evropského kontextu, operu jako žánr, jehož rozvoji je nutné napomáhat podporou nových děl. Během jeho čtyř sezon (1998–2002) tak Praha poznala nebývalý počet světových premiér, často velice problematických děl (Dorian Gray, Circus Terra).

Po Dvořákově odchodu na místo ředitele Národního divadla od sezony 2002/2003 jmenoval ministr kultury do čela Státní opery Praha jejího dosavadního správního ředitele, Mgr. Jaroslava Vocelku, který svou znalostí problematiky operního domu a řídícími schopnostmi dal záruku plynulého přechodu do další sezony. Po finančně náročných Dvořákových projektech se Vocelkovo období vyznačuje střízlivým ekonomickým přístupem a hledáním nezbytných kompromisů mezi uměleckými ambicemi a reálnými možnostmi divadla. Státní opera Praha nadále pokračuje v progresivní dramaturgii, jako například uvádění neprávem opomíjených oper (Treemonisha Scotta Joplina, Dimitrij Antonína Dvořáka, Bohéma Ruggera Leoncavalla, Nížina Eugena d'Alberta) či děl v České republice zcela neznámých (Candide Leonard Bernsteina). Z umělecko-provozního hlediska bylo rovněž uvážlivým krokem spojení operního baletu s Pražským komorním baletem v jeden celek – Balet Státní opery Praha (od 1. 1. 2003).

Také Jaroslav Vocelka pokračoval v benefičních koncertech na podporu nejrůznějších humanitárních účelů. Navíc otevřel divadlo i významným kulturním a společenským událostem, které pomáhají vylepšit ekonomickou situaci domu. Významnou součástí Státní opery Praha je její dokumentační centrum. Vedle průběžné archivace divadelního dění se zaměřuje zejména na rekonstrukci nedochovaného archivu Nového německého divadla. Státní opera Praha ročně uvede jedno, max. dvě díla „progresivní“ dramaturgie, většinu repertoáru tvoří inscenace často staré několik desetiletí.

V květnu 2010 byl ředitelem SOP jmenován Oliver Dohnányi.20. prosince 2010 však rezignoval na svou funkci, ministr kultury pověřil řízením Radima Dolanského. 3. března 2011 ministr kultury Jiří Besser odvolal pověřeného ředitele Dolanského a pověřil řízením Ondřeje Černého, ředitele Národního divadla. Ministerstvo oznámilo plán sloučit baletní a operní soubory obou institucí, s čímž se Radim Dolanský odmítl ztotožnit. Definitivně bylo o sloučení rozhodnuto na přelomu září a října 2011, první fáze procesu byla zahájena k 1. lednu 2012, celá transformace podle plánu skončí v roce 2015. Sloučit by se měly baletní soubory a sólisté, naopak orchestry a sbory obou divadel by měly zůstat samostatné.

V srpnu 2011 hostila Státní opera koncert britského zpěváka George Michaela, který zde započal svou Symphonica Tour 2011.

t:source: http://cs.wikipedia.org/wiki/Státní_opera_Praha

Zajímavosti poblíž Státní opera Praha

  • Parking Centrum
    70 m od Státní opera Praha
  • Mr.PARKIT - Garáž Španělská
    170 m od Státní opera Praha
  • Stanice MHD Muzeum - C
    180 m od Státní opera Praha
  • Divadlo Evy Hruškové a Jana Přeučila
    220 m od Státní opera Praha
  • Narodni muzeum
    230 m od Státní opera Praha
  • Café Buddha
    230 m od Státní opera Praha
  • Socha svatého Václava
    250 m od Státní opera Praha
  • Divadlo Radka Brzobohatého
    280 m od Státní opera Praha
  • Stanice MHD Italská
    280 m od Státní opera Praha
  • Stanice metra Muzeum
    280 m od Státní opera Praha
  • Stanice MHD Muzeum - A
    280 m od Státní opera Praha
  • Václavské náměstí
    290 m od Státní opera Praha
  • Parkoviště a garáže Hlavní nádraží
    310 m od Státní opera Praha
  • Stanice metra Hlavní nádraží
    320 m od Státní opera Praha
  • Divadlo Palace Theatre
    320 m od Státní opera Praha
  • COMO Restaurant & Café
    330 m od Státní opera Praha
  • Stanice MHD Hlavní nádraží
    340 m od Státní opera Praha
  • Stanice MHD Na Smetance
    340 m od Státní opera Praha
  • Praha hlavní nádraží
    360 m od Státní opera Praha
  • Divadlo Na tahu
    360 m od Státní opera Praha

Book & Travel s.r.o.

Varhulíkové 1580/18, Praha 7, 17000

© 2009 - 2025 Book & Travel s.r.o.
Provozovatel webu, společnost `Book & Travel s.r.o.` nenese žádnou odpovědnost za grafiku a fotky vložené ubytovacím zařízením.

nahoru